DİJİTAL

PAZARLAMA

MARKANIZI DİJİTALLEŞTİRMENİN YOLU DİJİTAL PAZARLAMADAN GEÇER. HESAPLI DİJİTAL PAZARLAMA YÖNTEMLERİ İLE DİJİTAL DÜNYADA MARKANIZI ÖNE ÇIKARABİLİRSİNİZ.

Son 10 yıl içinde internet kullanıcı sayısının inanılmaz bir hızla artışı, pazarlama için geleneksel yöntemleri yetersiz hale getirdi. Gün içinde saatlerini online olarak geçiren insanlara ulaşmak için dijital pazarlama yöntemleri geliştirildi ve markaların dijitalleşme süreci başladı. SEO, sosyal medya, blog, dijital reklamcılık, e-posta pazarlama başta olmak üzere, birçok yöntemi bir strateji çerçevesinde kullanarak siz de markanızı dijitalleştirebilir ve yeni medyada önemli bir yer edinebilirsiniz.

DİJİTAL PAZARLAMA NE DEMEK?

Tek yönlü iletişim sağlayan geleneksel pazarlama modellerinin aksine, müşterilerinizle karşılıklı iletişim kurmanızı sağlayan dijital kanallar yoluyla yapılan marka iletişimine dijital pazarlama denir. Dijital dünyanın içinde yer almanızı sağlayan bu pazarlama modelini kullanarak internet ve sosyal medyada etkili bir iletişim yaratabilir, bu iletişim sonuçlarını ölçebilir ve buna göre pazarlama ve içerik stratejinizi belirleyerek dinamik ve dijital bir marka haline gelebilirsiniz.

DİJİTAL MARKA YÖNETİMİ NEDİR?

Müşteri deneyimini geliştirmek adına, geleneksel pazarlama yaklaşımlarının dijital araçlarla kullanılmasına dijital marka yönetimi denir. Sosyal medya, mobil aplikasyonlar ve web siteleri sayesinde müşterilerinizle, daha önce hiç olmadığı kadar interaktif bir iletişim sağlayabilirsiniz. İyi bir dijital marka yönetimi stratejisi ile marka bilinirliğinizi artırabilir; müşteri davranışları ölçümleyebilir ve hedef pazarınızı domine edecek güce sahip olabilirsiniz.

DİJİTAL PAZARLAMA NASIL YAPILIR?

Dijital pazarlama içinde kullanılabilecek birçok araç bulunmaktadır. Bu araçlardan istediğiniz sonucu alabilmek için dijital pazarlama stratejinizi doğru bir şekilde kurgulamalısınız. Stratejinizi belirledikten sonra, içeriklerinize ve hangi araçları kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Dijital pazarlama araçları arasında sosyal medya, internet, mobil pazarlama, e-posta kampanyaları, adwords, sosyal medya reklamcılığı ve video gibi içerik çalışmaları bulunmaktadır.

DİJİTAL PAZARLAMA NEDEN ÖNEMLİDİR?

  • Bütçe dostudur.

Küçük ya da orta ölçekli işletmeler, geleneksel medyayı pazarlama planının bir parçası olarak kullanmak için limitli bir bütçeye sahiptir. Bu nedenle dijital pazarlama, onların hedeflerine ulaşması açısından düşük maliyetle yüksek verimlilik sağlar.

 

  • Potansiyel müşteri ile doğrudan iletişim kurmanızı sağlar.

Açıkhava reklamları ya da organizasyonlarda yer almanız, marka tanıtımınız açısından etkili olabilir ancak müşterilerinizle birebir iletişim kurmanızı sağlayamaz. Dijital pazarlama kapsamında üreteceğiniz içeriklerle doğrudan müşterilerinize seslenirsiniz.

 

  • Hareket halindeki insanlara her an ulaşabilirsiniz.

Akıllı telefonların kullanım sıklığını düşünecek olursanız, mobil dostu siteler ve sosyal medya ile her an her yerde potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

 

  • Data toplayabilirsiniz.

Reklamlarınızın, sosyal medya kanallarınızın ve pazarlama kampanyalarınızın sayesinde data oluşturabilir, bu dataları inceleyerek stratejinizi gözden geçirerek dinamik ve müşteri odaklı bir yaklaşım sahibi olabilirsiniz.

 

  • Rekabet avantajı elde edersiniz.

SEO, sosyal medya ve dijital reklamlarla kurguladığınız dijital pazarlama sayesinde rakiplerinize fark atabilirsiniz. Google Alerts ile rakiplerinizin ürün ya da kampanyalarından haberdar olarak buna göre adımlarınıza karar verebilirsiniz.

 

  • İnsanların güvenini kazanırsınız.

Dijital ortamda marka yönetimini başarı ile gerçekleştiren işletmeler, kişilerde güven duygusu yaratır. Sosyal medyada ya da internette, müşterilerinizin hakkınızdaki olumlu yorumlarını okuyan potansiyel müşterileriniz satın alma davranışına daha yatkın olurlar.

NEDEN HER MARKANIN BİR DİJİTAL PAZARLAMA PLANI OLMASI GEREKİR?

Çünkü gideceğiniz yönü bilmek için bir rotanızın olması gerekir. Başarmak istediğiniz amaç doğrultusunda bir plan çizmelisiniz. Yeni müşterilerinize kendinizi tanıtmak ya da mevcut müşterilerinizle iletişiminizi güçlendirmek için bir strateji oluşturmalı, çalışmalarınızı bu strateji ile yönetmeli ve analiz etmelisiniz. Ayrıca dijital pazarlama stratejisi, dijital ortamda, farklı kanallarda farklı kullanıcı profilleri bulunduğu için hedef pazarınızı tanımanızı sağlar.

SOSYAL MEDYA PAZARLAMASININ DİJİTAL PAZARLAMA İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

Sosyal medya ile problemlere anında müdahale edebilirsiniz. Müşteri ilişkileri yönetimini sosyal medya üzerinden başarı ile yürüterek markanız ile ilgili olumsuz geri bildirimleri olumlu yorumlara çevirmeniz mümkün. Müşteri deneyimini iyileştirerek marka sadakatini de pekiştirmiş olursunuz. Unutmayın, yeni bir müşteri kazanmanın maliyeti, mevcut müşterinizi elde tutmanızdan çok daha fazladır. Ayrıca sosyal medya pazarlaması, sosyal medyada yer alan rakiplerinizin gerisinde kalmamanız açısından önemlidir. Sosyal medya pazarlaması B2B ve B2C kollarında satın alma karar davranışını etkileme gücüne sahiptir.

Markaları dijitalleştirir | Girişimleri markalaştırır

  • Facebook - Beyaz Çember
  • Heyecan - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember
  • LinkedIn - Beyaz Çember