SOSYAL MEDYA

YÖNETİMİ

SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI İLE

HERKESE DEĞİL, SİZİN İÇİN DOĞRU OLAN KİŞİLERE ULAŞARAK BAŞARILI BİR MARKA YARATABİLİRSİNİZ.

Sosyal medya kanallarında zaman geçiren potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek, mevcut müşterilerinizle etkileşimde kalmak için sosyal medyada marka olarak sürekli varlık göstermeniz gerekir. İşini kuran ve diğer yapması gerekenlerden sosyal medya ile uğraşmaya fırsat bulamayan küçük ve orta ölçekli şirket sahipleri bir heves ile hesaplarını açıyor ancak zaman aşımına uğramış birkaç içerik ile öylece bırakıyorlar. Oysa ki sosyal medyada varlık göstermek için bu yeterli değil.

KAÇ KİŞİ SOSYAL MEDYA KULLANIYOR?

Dünya üzerinde 3 milyar 190 bin sosyal medya kullanıcı var. Bu kullanıcılar sosyal medyada en az iki markayı takip ediyorlar. Türkiye'de ise 2018 verilerine göre ülke nüfusunun neredeyse 55 milyonu (%67) internet kullanıyor Bunların 51 milyonu aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Yıllık bazda ise internet kullanıcılarında 6 milyon, sosyal medya kullanıcılarında 3 milyonluk bir artış görünüyor. Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları her gün yaklaşık 3 saatlerini sosyal medyada geçiriyor.

SOSYAL MEDYAYI KULLANANLARIN YAŞ ORTALAMASI NEDİR?

Sosyal medyayı en yoğun olarak kullanan grup 18-29 yaş aralığındaki kişilerden oluşuyor. İkinci olarak 13-18 yaş grubu sosyal medyada aktif. Üçüncü sırada ise 30-49 yaş grubu yeralıyor. 49 yaş üzeri grup diğerleri kadar etkili olmasa da sosyal medyada önemli bir paya sahip.

SOSYAL MEDYA NASIL KULLANILMALI?

Sosyal medya, doğru kullanıldığında size müşteri ve satış potansiyeli olarak döner. Bunun için herkesi değil, sizin için doğru olan kişileri hedeflemeniz ve onların ilgisini çekecek içerikleri düzenli olarak paylaşmanız gerekir. İnsanlar sosyal medyayı, eğlenmek, faydalı bilgiler edinmek ve dünyadan haberdar olmak için kullanır. Hedef kitlenizi ve isteklerini tanımak, içerik stratejinizi oluşturmanız için önceliğiniz olmalıdır. Onların sorunlarına çözüm öneren, isteklerini karşılayan bir çerçevede içeriklerinizi üreterek, markanız için ideal olan mecralarda varlık göstermelisiniz.

HANGİ SOSYAL MEDYA KANALLARI KULLANILMALI?

Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformu Youtube iken, onu sırasıyla Facebook, Instagram ve Twitter takip etmektedir. Hangi sosyal medya kanallarını kullanacağınız konusunda aklınızdan çıkarmamanız gereken nokta ,her sosyal medya kanalının kullanım amacı bakımından hitap ettiği kitlenin farklı olmasıdır. Sözgelimi, 60 yaş ve üzeri bir kitleye hitap ediyorsanız Instagram'dan önce Facebook'ta çalışmalar yapmayı düşünmelisiniz.

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NASIL YAPILIR?

Sosyal medya kullanıcılarının hayatlarına dokunacak, onlara kendinizi hatırlatacak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz içerikleri bir takvim planlayarak sistemli olarak paylaşmanız gerekiyor. Burada sosyal medya yönetimi devreye giriyor. Sosyal medya yönetimi servisimiz markanız hangi sosyal medya kanallarını kullanmalı, hangi gün ve saatlerde paylaşım yapmalı, satış ve müşteri arttırma hedeflerine ulaşmak için nasıl içerikler sunmalı gibi stratejik konularda size danışmanlık sunuyor ve tüm sosyal mecra planlamalarınızı üstleniyor.

HER MARKA SOSYAL MEDYADA OLMALI MIDIR?

Dijitalleşmeyen her marka potansiyelini kısıtlar. Business to Business kategorisindeki firmalar sosyal medya yönetiminin şart olmadığını düşünür. Ama sizin gibi diğer firma sahipleri de sosyal medyada zaman geçirirler. Dijital reklamcılık ve sosyal medya yönetimi servisimiz ve B2B özel çözümlerimiz ile B2B firmaların bayilik ağını genişletmeleri ya da ürünlerini alacak diğer firmalara ulaşmalarına yardımcı oluyoruz.

Markaları dijitalleştirir | Girişimleri markalaştırır

  • Facebook - Beyaz Çember
  • Heyecan - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember
  • LinkedIn - Beyaz Çember